Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza to młodzi chłopcy, którzy służą przy ołtarzu. Tak powierzchownie rozumiana jest funkcja ministranta i lektora w kościele. Jednak Liturgiczna Służba Ołtarza to coś więcej. To stała formacja młodych chłopców, ministrantów i lektorów, to wychowywanie ich, kształtowanie w nich dojrzałej wiary.

Ministrant to ten kto służy Bogu przy ołtarzu, pomagając kapłanowi w sprawowaniu sakramentów, nabożeństw. Dobry ministrant jednak czynić powinien coś więcej. Powinien służyć także człowiekowi, powinien świadczyć o swojej wierze poprzez przykład swojego życia, postępowania. Również lektor to taki człowiek, który nie tylko czyta słowo Boże w czasie liturgii ale przede wszystkim wypełnia je zawsze i wszędzie, w domu, w kościele, w szkole, na ulicy.

ministrant

W parafii w Dąbrowie Tarnowskiej jest grupa ministrantów i lektorów oraz kandydatów do posługi ministranta i lektora. Ministrantem może zostać każdy chłopiec który przystępuje już do komunii świętej a więc od trzeciej klasy szkoły podstawowej. Lektorem zostają ci, którzy ukończyli już szkołę podstawową i kurs lektorski, który odbywa się co rok w naszej parafii. Ważne są wspólne spotkania w czasie których chłopcy poznają się, uczą się poprawnego wykonywania swojej posługi, a także miło spędzają razem czas pod opieką księdza opiekuna. Ponad to wspólnie również spędzają wolny czas grając w piłkę, wyjeżdżając na oazy, wycieczki. Zachęcamy tych, którzy chcieliby wstąpić w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza aby stanęli przy ołtarzu Pana Jezusa.